Students : Electronics & Communication Engineering

Our Proud University Toppers (UG) (From the date of inception)

Sr. No.TermSemesterEnrolment No.Name of StudentUniversity Rank
12010-20111100050111059JETHWA ISHITHA VINAYCHANDRA4
22011-2012590050111056SHAH DISHANT HITESHKUMAR8
32012-2013890050111056SHAH DISHANT HITESHKUMAR6
42012-20136100050111519PATEL ZINAL YOGESHKUMAR5
52013-20148100050111557KANCHAN YADAV4
62013-20147100050111117S.PREETHI3
72016-20178130050111039NIDHI KHAKHER10
82016-20178130050111096VISHWA PANCHOLI10
92016-20178130050111068RUTA VIPULBHAI PATEL10
102016-20178130050111085THACKER DHRUVI NILESH10
112017-20188140050111080SHWETA PATEL10
122018-20198150050111012KISHNANI NAMRATA10

SCHOLARSHIP @ BITS EDU CAMPUS

  • Scholarship based on result @ University level

    • First Rank : Rs.51,000/-
    • Second Rank : Rs.41,000/-
    • Third to Fifth Rank : Rs.31,000/-
    • Sixth to Tenth Rank: Rs.25,000/-
  • Scholarship based on result @ Institute level

    • First Rank : Rs.24,000/-
    • Second Rank : Rs.18,000/-
    • Third Rank : Rs.12,000/-
  • Government Scholarship

Student can apply for the government scholarships which is available for SC/ST/SCBC/OBC/NTDNT student. For the detailed information, visit Digital Gujarat Portal.

Minority students can get the benefit a special scholarship. For the detailed information, visit National Scholarships portal.

General Category students can apply for the scholarship based on their merit. For the detailed information, visit Mukhyamantri Yuva Swavalamban Yojana Portal.

Academic Year scholarship (2019-20) @ Institute level

Student list

Student NameStudent IDCPI ScoreRankScholarship Amount
PATEL MANSI1800501110078.1FOR 1st rank from institute24000
PATEL RUPALI1800501110118.08FOR 2ND rank from institute15000
PUSAPATI SUBRAHMANYA ARUN1800501110178.08FOR 2ND rank from institute15000

Academic Year scholarship (2018-19) @ Institute level

Student list

Student NameStudent IDCPI ScoreRankScholarship Amount
SHARMA SONAM SANJAY1700501110219.1FOR 1st rank from institute24000
PIYUSH KUMAR1700501110178.9FOR 2ND rank from institute18000
TRIVEDI VARAD DIGISHBHAI1700501110258.7FOR 3RD rank from institute12000

Academic Year scholarship (2017-18) @ Institute level

Student list

Student NameStudent IDCPI ScoreRankScholarship Amount
MARGI PATEL1600501110239.45FOR 1st rank from institute24000
FAIRY BHAVSAR1600501110029.34FOR 2ND rank from institute18000
PARTH KOTAK1600501110148.84FOR 3RD rank from institute12000

Student Achievement 2018-2019

Sr. NoName of StudentStudent IDType of EventName of EventLevel of EventAchievement/Awards
1Mahima Shastri170050111022TechnicalLASER WARFARE AAHVAN ’19GTU Zonal1st Position

Student Achievement 2017-2018

Sr. NoName of StudentStudent IDType of EventName of EventLevel of EventAchievement/Awards
1Ansh Kumar170050111009TechnicalCIRCUIT CHAKRAYUVHGTU Zonal1st Position
2Mir Shoaib Ali170050111011TechnicalCircuit ChakravuyhGTU Zonal1st Position
3Mir Shoaib Ali170050111011TechnicalElectro BeatsNational2nd Position
4Gupta Dipanshi170050111007TechnicalElectro BeatsNational2nd Position
5Pratiksha Thanki170050111024TechnicalWaste to Srestastate2nd Position
6Jay Patel170050111015Non-TechnicalSardar Jayanti Mohotsav tug of warzonal1st Position
7Hardik pandya170050111012TechnicalPoster making- Tree savingZonal1st Position
8Premit Desai160050111008TechnicalGate o TarkaGTU Zonal3rd Position

Student Achievement 2016-2017

Sr. NoName of StudentStudent IDType of EventName of EventLevel of EventAchievement/Awards
1Ashish Jha140050111008Non-TechnicalElocution Competition at ISROState2nd Position
2Namrata Kishani150050111012TechnicalTECH FACTORIAL AT TECHKSHETRAState5th Position
3Swati Prasad150050111018TechnicalTECH FACTORIAL AT TECHKSHETRAState5th Position
4Athulya Augustine130050111006Non TechnicalClassical vocal solo At XITIZState3rd Position

Students Achievements (Awards, Competitions)

YearName/s of Student/sName of eventConducted byLocal/Regional/National/InternationalWinner
2012-13Shukla

Tosha

Sudhir

Top Ranker 2012GTU, AhmedabadRegionalTop Ranker
2012-13Rahul

Shaiwale Y.

Tech Fest-

2012(Technical Quiz-

EC)

Inst of Diploma Studies, Nirma

University,Ahmedabad

Local3rd prize
2012-13Rahul

Shaiwale Y.

Tech Fest-2012(Tech paper Presentation)Inst of Diploma Studies, Nirma

University,Ahmedabad

Local3rd prize
2012-13Rahul

Shaiwale Y.

Project & Model

Competition

Inst of Diploma Studies, Nirma

University,Ahmedabad

Local1st prize
2013-14Brandon

Monteiro

Foot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional1st Prize
2013-14Thakar BhumiMicroworld –

Powerfiesta’13

G.H.Patel College of

Engineering &

Technology,

V.V.Nagar

Regional2nd Prize
2013-14Ankur H. SainiAll india Essay Writing

Event

Shri Ram Chandra

Mission,Shahjahanpur

RegionalEXCELLENT

PERFORMANCE

2013-14Jainish KoratAll india Essay Writing

Event

Shri Ram Chandra

Mission,Shahjahanpur

RegionalEXCELLENT

PERFORMANCE

2013-14Nabil GhandhiLogger Heads

(Eminence 2013)

Sigma Institute of

Engineering, Vadodara

Regional3nd Prize
2013-14Udit JeswaniLogger Heads

(Eminence 2013)

Sigma Institute of

Engineering,

Vadodara

Regional3rd Prize
2013-14Puranik

Sudhansu

Foot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional1st Prize
2013-14Vithani Nilay L.Line Follower (Xenesis-

2013)

LDRP – ITR,

Gandhinagar

Regional1st Prize
2013-14Patel NavdeepNex-Gen- National Level

Technical Festival

Prakarsh’13

Sardar Vallabhbhai

Patel Institute of

Technology, Vasad

Regional2nd Prize
2013-14Vithani Nilay L.Nex-Gen- National Level

Technical Festival

Prakarsh’15

Sardar Vallabhbhai

Patel Institute of

Technology, Vasad

Regional2nd Prize
2013-14Patel Navdeep D.Foot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional2nd Prize
2013-14Parmar NipunFoot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional2nd Prize
2013-14Vithani Nilay L.Foot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional2nd Prize
2013-14Patel Navdeep D.Line StalkerSVNIT,SURATRegional1ST Prize
2013-14Parmar NipunLine StalkerSVNIT,SURATRegional1ST Prize
2013-14Vithani Nilay L.Line StalkerSVNIT,SURATRegional1ST Prize
2013-14Sonal KumarParyavaran(Explosion of

Gravity)

Sarvajanik College Of

Engineering and

Technology,Surat

Regional3rd Prize
2013-14Sudhanshu V

Puranik

Foot Prints’13 (The

Labyrinth)

Faculty of Technology and Engineering, MSU, BarodaRegional1st Prize
2013-14shruti rastogiinstitute rank 1Bits Edu CampusRegionalinstitute rank-1
2013-14K.S.AshaPrakarsh’13(Double

Trouble)

SVIT, VasadRegional3rd position
2013-14Gaurav KalaniIETE (Tresure Hunt)Bits Edu CampusLocal2nd Prize
2013-14Parikh Dhruvin Suniversity rank(top 10)GTU,AhmedabadNationaluniversity top 10
2014-15Archan DholakiyaIndustiral trainingBSNLLocalExcellent perfomance
2014-15Kanchan Yadavuniversity rank(top

10)

GTU,AhmedabadRegionalTop Ranker
2014-15Rahul ShailwaleProjections

(MESH

MAESTRO)

Parul Group of

Institutes

Local1st Prize
2014-15Krunal PatelTechtonic(Robo

Race)

Government

Engineering

College.Bharuch

Local2nd Prize
2014-15Shruti RastogiTop Ranker-2014GTU,AhmedabadRegionalTop Ranker
2014-15Shruti Rastogi GTU TECHFEST

2014( caza electronica)

GTU,AhmedabadNational1st Runners up
2014-15Gaurav Yadavzonal round of

Robo Tryst-2014

Tryst-2014 IIT

Delhi

National1st position
2014-15Parikh Dhruvin Suniversity rank(top

10)

GTU,AhmedabadNationaluniversity top 10
2014-15Aman Kumar

Singh

zonal round of

Robo Tryst-2014

Tryst-2014 IIT

Delhi

National1st position
2014-15Vatsal Pandyazonal round of

Robo Tryst-2014

Tryst-2014 IIT

Delhi

National1st position
2014-15Mayank Singhzonal round of

Robo Tryst-2014

Tryst-2014 IIT

Delhi

National1st position
2014-15Himani Ahirwaruniversity rank(top

10)

GTU,AhmedabadNationaluniversity top 10
2014-15Krunal BhavsarGujarat State

Judo

Championships

for Junior

Gujarat State

Judo Association

National3rd position
2014-15Aditya B Mohantazonal round of

Robo Tryst-2014

Tryst-2014 IIT

Delhi

National1st position
2014-15Vaibhav IyerIETE(The

Inquizition)

BITS edu campusLocal3rd position
2014-15Vaibhav Iyersports week(Table

Tennis)

BITS edu campusLocalRunners up
2014-15Hashvi MistryIETE(The

Inquizition)

BITS edu campusLocal3rd position
2015-16Parmar NipunLine Follower (Xenesis-

2013)

LDRP – ITR,

Gandhinagar

Local BITS1st Prize
2015-16Patel Navdeep D.Line Follower (Xenesis-

2013)

LDRP – ITR,

Gandhinagar

BITS1st Prize
2015-16Patel Navdeep D.Chromobots- 21

FAHRENHEIT

A.D. Patel Institute of

Technology, Karamsad

BITS2nd Prize
2015-16Parmar NipunChromobots- 21

FAHRENHEIT

A.D. Patel Institute of

Technology,

Karamsad

BITS2nd Prize
2015-16Vithani Nilay L.Chromobots- 21

FAHRENHEIT

A.D. Patel Institute of

Technology,

Karamsad

state2nd Prize
2015-16Patel Navdeep D.Line Follower

(BRIZINGER13)

Government

Engineering College,

Rajkot

state2nd Prize
2015-16Parmar NipunLine Follower

(BRIZINGER13)

Government

Engineering College,

Rajkot

state2nd Prize
2015-16Vithani Nilay L.Line Follower

(BRIZINGER13)

Government

Engineering College,

Rajkot

state2nd Prize
2015-16Patel Navdeep D.Nex-Gen- National Level

Technical Festival

Prakarsh’13

ADITStateWinner
2015-16Ishank SharmaJunk yard IN TALAASH TECHNICAL FESTIVALSILVER OAK GROUP OF INSTITUTIONS, AHMEDABADStateFIRST
2015-16Deepak SharmaJunk yard IN TALAASH TECHNICAL FESTIVALSILVER OAK GROUP OF INSTITUTIONS, AHMEDABADStateFIRST
2015-16Athulya AugustineClassical solo vocal song XITIZ FOR V.V.NAGAR ZONEBITSSTATEFirst Position
2015-16Athulya AugustineClassical solo vocal song FOR 5TH INTERZONAL YOUTH FEST XITIZMARWADI EDUCATION FOUNDATION RAJKOT5th Inter zonal2nd Position
2015-16Mehul Sutharscience model competition AT VED CUBE PLAZACENTRAL BUS TERMINALState2nd prize
2015-16Akshara Pillaiscience model competition AT VED CUBE PLAZACENTRAL BUS TERMINALState2nd prize
2015-16Tanya Raiscience model competition AT VED CUBE PLAZACENTRAL BUS TERMINALState2nd prize
2016-17Ashish JhaElocution Competition at ISROISRO AhmedabadStateSecond Rank
2016-17Praveen S.Innovative Project in SwitchSwitch Exhibition at VadodaraStateThird Rank
2016-17NAMRATA KISHNANITECH FACTORIAL AT TECHKSHETRAM.S. UNIVERSITYSTATEFIFTH
2016-17SWATI PRASADTECH FACTORIAL AT TECHKSHETRAM.S. UNIVERSITYSTATEFIFTH
2016-17Priyanka ParsadiyaGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Dhruvesh PatelGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Himanshu RajputGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Krishana SuthariyaGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Tarunu RauljiGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Dharmendra SolankiGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Parshwa SanghaniGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Priyanka VithaniGanesh mahotsav- sword danceBITSBitsFIRST
2016-17Athulya AugustineGanesh mahotsav- singingBITSBitsFIRST
2016-17Athulya AugustineClassical vocal solo AT XITIZ 2016BIRLA VISHVAKARMA MAHAVIDYALAYA, V.V. NAGARState3rd position
2016-17CHIRAG KRISHNAKUMARGROUP DISCUSSION AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17FAIRY BHAVSARGROUP DISCUSSION AT BITSBITSBITSTHIRD
2016-17VISHWA SHAHGROUP SONG AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17MARGI PATELON THE SPOT PAINTING AT BITSBITSBITSFIRST
2016-17SHWETA JADHAVGROUP SONG AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17CHIRAGELOCUTION AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17MARGI PATELON THE SPOT PAINTING AT BITSBITSBITSFIRST
2016-17SHWETA JADHAVON THE SPOT PAINTING AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17SHWETA JADHAVRANGOLI AT BITSBITSBITSFIRST
2016-17MITTAL BOROLERANGOLI AT BITSBITSBITSSECOND
2016-17DIMPLE PATELRANGOLI AT BITSBITSBITSTHIRD
2017-18ANSH

KUMAR

CIRCUIT

CHAKRAYUVH

BITSgtu3rd
2017-18Mir Shoaib

Ali

Circuit ChakravuyhBITSGTU Zonal3rd
2017-18Mir Shoaib

Ali

Electro BeatsBITSNational3rd
2017-18Gupta

Dipanshi

ElectobeatsBITSNational3rd
2017-18Pratiksha

Thanki

waste to srestaBITSstate3rd
2017-18Jay Patelsardar jayanti mohotsav tug of warBITSzonal3rd
2017-18Hardik pandyaposter making- tree savingBITSZonal3rd
2017-18Premit

Desai

Gate o TarkaBITSZonal3rd
2018-19mahima

shastri

lazer warefar aahvan’19BITSZonal1st
2019-20Hiten PatelPoster PresentionBITSLocal2nd

LIST OF TOP 10 SCORERS BASED ON CGPA IN YEAR 2019

S.NoSTUDENT NAMESTUDENT IDCGPA SCORE
1NAMRATA KISHNANI1500501110129.14
2ISHITA DHOLAKIYA1500501110098.97
3PATEL DIMPLE S1600531110068.73
4AAKANKSHA SHUKLA1500501110018.68
5JADHAV SHWETA SHANKAR1600531110028.54
6SWATI PRASAD1500501110188.38
7NIDHI PARMAR1500501110178.06
8DHRUV PANDYA1500501110167.95
9KSHITIJ SONI1500501110227.73
10PRIYANKA GANDU1500501110107.61

LIST OF TOP 10 SCORERS BASED ON CGPA IN YEAR 2018

S.NoSTUDENT NAMESTUDENT IDCGPA SCORE
1NILONI MANTRI MAHESH1400501110409.25
2PARMAR DARSHAN M1400501110438.97
3PATEL BRIJESHA JITENDRABHAI1400501110458.87
4MADHAVEE KAUSHIK GOPAL S.1400501110358.8
5HRISHIKESH MUKESH VITHALANI1400501110268.78
6GOPANI VISHRUTI GHANSHYAM1400501110238.75
7PATEL MEGHA MAHESHKUMAR1400501110518.63
8PATEL MANALI GAURANGBHAI1400501110508.63
9YADAV KUNIKA MUKATBIHARI1400501110898.56
10PATEL MEHA MAHESHKUMAR1400501110528.51

LIST OF TOP 10 SCORERS BASED ON CGPA IN YEAR 2017

S.NoSTUDENT NAMESTUDENT IDCGPA SCORE
1NIDHI KHAKHER1300501110399.68
2UPADHYAY SEJAL1400531110339.52
3VISHWA PANCHOLI1300501110969.52
4RAVI THAKUR1300501110879.4
5DISHA DHOLAKIYA1300501110189.39
6ADITYA MOHANTA1300501110039.24
7RUTA PATEL1300501110689.18
8ABHISHEK SINGH1300501110029.11
9HIMANI AHIRWAR1300501110229.09
10PRATAP KETAN1300501110639